Kuidas tulle toime murtud südamega?

Lahkuminek, eriti pikaajalisest suhtest, ei ole kunagi lihtne. Isegi siis, kui Sina olid see algataja pool. Tunded keevad üle, pähe tekivad kõhklused-kahtlused, enesekindlus saab suure hoobi ja maad võtab ärevus teadmatu tuleviku ees. Kõik see on raske, aga täiesti normaalne. Lahkuminekut võib mõneti võrrelda leinaga. Inimene ei pea olema jäädavalt kadunud, et need tunded tekiksid. Ja nii nagu leinal, on ka lahkuminekujärgsel ajal oma etapid, mis tuleb tervenemiseks läbi teha.

Esiteks teadvusta, et see on protsess, ehk siis kõik muremõtted ja tunded ei saa lahendatud üleöö. Võid julgelt arvestada vähemalt 3-6 kuud enne, kui hakkad end taas iseendana tundma. Ja kui kellegagi kaua koos oled olnud, siis on see inimene tihtipeale saanud juba osaks meie identiteedist. Seega pead ehk üldse otsast peale hakkama harutama, et kes Sa siis nüüd üldse oled ja mida tahad. Seega pole ka eksistentsiaalse kriisi tekkimine sellisest üleelamisest midagi enneolematut.

Mis siis on need etapid, mida kogeda võid?

Kuna kõik inimesed on erinevad, siis on oluline mainida, et Sa ei pruugi neid just täpselt sellises järjekorras läbi teha. Viis leina etappi pärast lahkuminekut on:
1) eitus,
2) viha,
3) kauplemine,
4) masendus,
5) aktsepteerimine.
See kõik on Sinu tervenemiseks vajalik. Seega number üks soovitus on – lase oma tunnetel olla ja aksepteeri neid! Mida rohkem Sa oma tundeid alla surud, seda kauem nad Sind oma vangis hoiavad. Kui võimalik, siis leia keegi, keda Sa usaldad ja jaga oma tundeid, mitte ära hoia neid ainult endale. Samuti on normaalne, et need tunded vahelduvad või vahepeal kaovad ja siis jälle tagasi tulevad. Olenevalt lahkumineku põhjustest, võid hoopis tunda ka kergendust ja vahel ka sellega kaasnevat süütunnet.

Nii raske kui see ka ei oleks, on hädavajalik, et sead endale sihi sellest välja tulla ja teed iga päev teadlikke samme selle eesmärgi poole. Kui vaja, siis ära oota professionaalse abi kasutamisega. Kuigi oma tunnetega omaette tegelemine on väga oluline, siis jälgi, et Sa ei lõikaks ennast täiesti ära sotsiaalsetest tegevustest. Anna endale aega ja mõistmist, aga ära jää oma murega üksi. Vaimse tervise seisukohalt on oluline ka füüsiline aktiivsus, kasvõi väike jalutuskäik looduses võib anda uue energia, et taas järgmisele päevale vastu minna.

Kui võimalik, siis hoidu esimestel kuudel igasugusest kontaktist, nii otsesest kui kaudsest. Mälestustest kinnihoidmine ei aita kuidagi tervenemisele kaasa. Kasuta seda järsku tekkinud iseenda aega maksimaalselt ära. Avasta uusi hobisid, hoolitse nii oma hinge kui keha eest ja poputa end mõnuga. Lahkuminekud on alati suurepärane võimalus enesearengu, enesearmastuse ning aktsepteerimisega tegelemiseks.

Pea meeles, et miski siin ilmas ei ole püsiv. Tuleb päev, mil jälle päike paistab ja Sinu tulevik on täielikult Sinu enda kätes!